Godziny pracy psychologa/pedagoga szkolnego w r. szk. 2023/2024:
Elwira Konik Małgorzata Koprowska poniedziałek 8.00-14.00 8.00-12.00 wtorek 13.15-17.15 8.00-13.30 środa 7.50-10.50 11.00-15.40 czwartek 8.00-13.00 7.45-8.45, 12.00-15.45 piątek 50-14.50 8.00-11.00
LUTY MIESIĄCEM BEZPIECZNEGO INTERNETU
Luty w naszej szkole był miesiącem, w którym prowadzono inicjatywy mające na celu podniesienie świadomości dzieci i młodzieży na temat bezpieczniejszego i lepszego Internetu. Zarówno nauczyciele jak i Pani Alicja Ołowniuk przeprowadziła w naszej szkole lekcje otwartą dotyczącą krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie. W załączeniu link do prezentacji:
Prezentacja: https://tiny.pl/dxp79
Aby móc poszerzyć informacje związane z tematyką fake newsów, manipulacji i dezinformacji zachęcamy zarówno uczniów jak i rodziców do refleksji nad weryfikacją i głębszą analizą przekazów medialnych. Warto od najmłodszych lat doskonalić u dzieci i młodzieży zdolność krytycznego myślenia, a także uwrażliwiać na temat selektywnego odbioru informacji. Poniżej załączamy materiały informacyjne z MEiN, które pozwolą na poszerzenie wiedzy związanej z przekazywanymi informacjami oraz ich weryfikowaniem.
Światowy Dzień Walki z Depresją - 23 luty
Drodzy Rodzice,
w związku ze Światowym Dniem Walki z Depresją, który obchodziliśmy 23 lutego nasi uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali tablicę dotyczącą depresji, jej objawów oraz czynników sprzyjających pojawieniu się choroby. W ramach zajęć rozwijających kompetencje społeczno – emocjonalne w klasach VIIb oraz VIIIa pani psycholog przeprowadziła zajęcia psychoedukacyjne w zakresie objawów depresji oraz metod i form pomocy osobom potrzebującym pomocy w walce z depresją. W tym roku postanowiliśmy zamieścić, tu na naszej szkolnej stronie informacje, na jakie objawy mamy zwracać uwagę u dorosłych, dzieci i nastolatków. Dbajmy o siebie wszyscy!
Wiemy, że wielu naszych uczniów doświadcza obniżenia nastroju i jest to związane z obecną sytuacją dzieci, coraz większym dostępem do internetu w laptopach czy smartphonach oraz gier sprzyjających izolowaniu się. W razie zaobserwowania u swoich pociech niepokojących objawów zapraszamy na konsultacje z psychologiem bądź pedagogiem szkolnym. Poniżej kilka linków, w których znajdą Państwo pogłębione informacje na temat depresji u dzieci i nastolatków:
- dla rodziców: jak rozpoznać depresję u dziecka i jak wspierać dziecko w depresji:
https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja/strefa-rodzica
https://forumprzeciwdepresji.pl/wp-content/uploads/nastoletnia-depresja-poradnik-dla-rodzicow.pdf
- dla nastolatków: jak rozpoznać depresję u siebie czy innych, jak radzić sobie i pomóc innym w depresji:
https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja/strefa-nastolatka
- dla nauczycieli: Poradnik jak wspierać ucznia, scenariusz zajęć:
https://forumprzeciwdepresji.pl/nastoletnia-depresja/strefa-nauczyciela
- telefony dla osób w kryzysie:
https://forumprzeciwdepresji.pl/wazne-telefony-antydepresyjne
- inne, warto przeczytać, zobaczyć:
http://zobaczjestem.pl/wp-content/uploads/2021/01/Depresja-co-nale%C5%BCy-wiedzie%C4%87.pdf
https://akademia.nfz.gov.pl/wsparcie-psychologiczne-w-czasie-epidemii/
https://biblioteczka-apteczka.pl/2020/02/23/moj-czarny-pies-depresja/
Najbliższe Poradnie Zdrowia Psychicznego, gdzie można uzyskać bezpłatną pomoc lekarza psychiatry (NFZ):
Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży w Suwałkach przy ul. Szpitalnej 62 tel. 508 280 652
Zespół Specjalistów
Psycholog i pedagog